İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Koç Burcu Özellikleri

(21 Mart – 20 Nisan)

Güneş, yaklaşık 21 Mart – 20 Nisan tarihleri arasında (yıla bağlı olarak değişebilir) Koç burcundadır. Bu tarihlerde doğan kişilerin Güneş burcu (günlük deyimle burcu) Koç’tur.

Mars tarafından yönetilen Koç burcu, zodyağın ilk burcudur ve insan evriminin başlangıcına denk gelir. Bu sebeple Koç burçlarında, hayvanlardan kalan “hayvan doğası ve içgüdüsü” mevcut olduğu söylenebilir. Koç burçları hayatta kalma içgüdüsüne sahip oldukları için yaşamda sürekli bir mücadele içerisinde olacaklardır. Ayrıca meydan okumalardan hoşlanırlar ve onları en çok mutlu eden şey, kendi yaşamlarının dizginlerinin kendi ellerinde olmasıdır. Zodyağın ilk burcu oldukları için, Koç burcu insanlarının çocuksu bir doğası vardır. Yaşamda istedikleri şeyler konusunda çocuklar gibi ısrarcı olurlar ve elde etmeden vazgeçmezler. Bencil oldukları söylenebilir. Her söze “Ben” diye başlarlar ve sürekli kendileri ile ilgili konuşmak, kendi istediklerini yapmak isterler.

Koç burcu, yönetici gezegeni Mars’ın dürtüselliğine ve cesaretine sahiptir. Onlar savaşmayı ve kazanmayı severler ve her zaman meydan okumaya hazırdırlar. Koç burcu insanlarının, Mars’ın sert taraflarına zaman zaman gem vurmaları gerekir çünkü Mars’ın inanılmayacak kadar şiddetli evreleri olabilir. Böyle zamanlarda yönetici gezegenlerine uyarlarsa kavgacı, geçimsiz, huysuz ve fazla agresif bir insan haline gelebilirler. Koç burçları çabuk sinirlenen insanlardır. Öfkeleri son derece yıkıcı olabilir. Mars’ın verdiği büyük enerji ve güç dolayısıyla çabuk parlayıp, çabuk sönerler. Öfkeleri geçtikten sonra da pişman olabilirler.

Koç burçları ayrıca direkt ve açık sözlüdürler. Karmaşık değildirler ve insanların arkasından gizli işler çevirip oyunlar oynamazlar. Gizli saklı işler onların tarzı değildir ve diğer insanlardan da aynısını beklerler. Kendileri dürüst oldukları için başkalarını da kendileri gibi dürüst ve iyi niyetli sanıp, sık sık hayal kırıklığına uğrayabilirler. Bağımsızlıklarına fazlasıyla önem verirler. Bağımsızlık, onların doğuştan gelen haklarıdır.

Koç burçları için, vücutları en başta gelir. Bu kişiler doğuştan sporcudurlar. En azından, işleri halletmek için vücutlarını kullanmaya eğilimlidirler. Sahip oldukları ateş elementinin enerjisinden dolayı hareketsiz durmakta zorlanırlar. Coşkun enerjilerini bir aktiviteye harcamaları gerekecektir. Koç burçları, genellikle ne istediklerini bilirler ve onu elde etmenin en hızlı yolunu bulurlar.

Enerjilerini aşağı çekecek uzun ve duygusal anlara gelemezler, sıkılırlar, harekete geçmek isterler. İleriye dönük, uzun uzun planlar yapmak da onlara göre değildir. Onlar planlamadan, işe direkt olarak girişirler. Koç için önemli olan “şimdi” dir. Ne geçmiş üzerine düşünerek, ne de gelecek üzerine planlar yaparak zamanlarını harcamak isterler. Sabırsızlık onların bir kusurudur ama yenilik arayışları sahip oldukları büyük bir güçtür. Öncü burçlardan oldukları için, yeni bir şeye başlamayı severler. Onlar ne yapmaya karar verirlerse versinler, ilk başlayan ve ilk bitiren olacaklardır. Ancak acelecilikleri yüzünden her şeyi bir anda altüst etme ihtimalleri de vardır. Bu sebeple sabırlı olmayı öğrenmeleri gerekir. Hiçbir şey onları yeni bir sayfa açmak, yeni bir güne uyanmak ve yepyeni bir başlangıç yapmaktan daha fazla motive edemez.

Koç burcunun özelliklerinden biri de kıskançlıktır. Onlar daima ön planda olmayı arzularlar. Herkesin dikkatini çekmeyi, beğenilmeyi isterler. İkinci planda kaldıklarında ani bir kıskançlığa kapılabilirler. Koç insanını hayatta en fazla yıkan şey kıskançlıktır. Çünkü o 1. olduğuna inanmıştır. Aslında yenilgi onları kısa bir müddet için üzer ve hayal kırıklığına uğratır. Kısa süre sonra, büyük enerjileri sayesinde hemen doğrulur ve yeni hayaller peşinde koşmaya başlarlar.

Zodyağın ilk burcu olan Koç burcunun insan vücudunda yönettiği yerler baş, kafatası ve yüzdür. Ayrıca Koç burcu, kafadaki kan dolaşımını yönetir. Astrolojide, burçların vücutta yönettiği yerler genellikle o burç için hassas bölgelerdir. Bu nedenle, Koç burçları çoğu burçtan daha fazla baş ağrısı çekebilir. Koç burcunun eğilimli olduğu diğer sağlık sorunları arasında saç dökülmesi ve cilt döküntüleri sayılabilir. Eğer kişinin doğum haritasında Koç burcu güçlü ise, bu kişi kafa derisi masajından ve kafaya daha fazla kan dolaşımı sağlayacak tedavilerden faydalanabilir. Ayrıca asidozun da (kanda aşırı asit oranı) Güneş’in Koç’taki konumu ile ilişkili olduğu söylenir.


Koç Burcu Özellikleri


Koç burçları, sembolü olan koçlar gibi bir işe hızla ve aceleyle atılırlar.

Koç, saldırganlığı ve cesareti temsil eder. Koçlar doğada düşmanlarına kafa tutar ve Koç burcu insanlarının da yaklaşımı “kafa kafaya” çarpışmak şeklinde olduğu için bu hayvan ile sembolize edilmeleri anlamlıdır.

Ayrıca tarihte koçlar genellikle liderliğin sembolleriydi. Koç burçlarının da liderlik ve öncü özellikleri olduğu bilinir.

Koç burcunun yönetici gezegeni Mars’tır. Mars enerji, mücadele, arzular, cinsel enerji ve hayatta kalma içgüdüsü ile ilgilidir. Atılganlığı, spontane olmayı, savaşçı ruhu ve girişimciliği sembolize eder. Koç burcu insanları, Mars’ın dürtüselliğine ve cesaretine sahiplerdir.

Koç burcu ile ilişkilendirilen çiçekler hanımeli ve kaplan zambağı, renkler de kırmızı ve tonlarıdır. Kırmızı rengin Koç burcu ile benzer çağrışımları vardır: iddialı, cesur ve kendinden emin.

Koç burcu, ateş elementi burçlarındandır. Ateş burçları spontane, fevri, özgüvenli ve iddialıdır. Koç burcu da aynı şekilde yenilikçi, cesur, hevesli ve dürtüseldir. Ateş burçlarını esin ve ilham almak, bir amaç ve hedefe sahip olmak motive eder. Fiziksel aktiviteler ve hedeflerinin peşinden gitmek yaşamsal enerjilerini yükseltir.

Koç burcu ayrıca kardinal (öncü) burçlardandır. Kardinal burçlar harekete geçmek isterler. Öncülerdir, bir işi başlatan olurlar. Kardinal burçlar dört mevsimin her birinin başlangıcına karşılık gelirler. Koç burcu da ilkbaharın başlangıcına denk gelir.

Koç burcuyla ilişkilendirilen metal demirdir ve güç, cesaret ve korumayla ilgilidir.

Koç burcu zodyağın ilk burcudur ve 1. ev ile ilişkilendirilir. Astrolojide 1. ev, başlangıcın ve kişiliğin evidir. Kişinin kendini tanıması, yaptığımız ilk izlenim, yeni şeylere nasıl başladığımız, savunma mekanizmalarımız, hayata genel bakış açımız ve fiziksel görünümümüz ile ilgilidir. 1. ev ayrıca, yakın çevremizle olan ilişkimiz, dış dünyaya karşı ilk tutumumuz, uyum sağlama, doğal eğilimlerimiz ve kişisel çıkarlarımızla ilişkilidir.


Icons made by monkik from www.flaticon.com

Keywords: burçlar, doğum haritası, yükselen burç hesaplama, yükselen hesaplama, günlük burç yorumları, ay burcu hesaplama, doğum haritası hesaplama, burç tarihleri, burclar, burçlar tarihleri, yükselen burcu hesaplama, burç, burçların tarihleri, yükselen burc hesaplama, günlük burc yorumlari, dogumharitasi, dogumharitasi hesaplama, günlük burc yorumları, ay burcu hesapla, astroloji, burçların özellikleri, yıldız haritası, kova burcu özellikleri, yay burcu özellikleri, haftalık burç yorumları, aslan burcu özellikleri, başak burcu özellikleri, boğa burcu özellikleri, yengeç burcu özellikleri, burç yorumları, terazi burcu özellikleri, akrep burcu özellikleri, ikizler burcu özellikleri, oğlak burcu özellikleri, koç burcu özellikleri, balık burcu özellikleri, burçlar ve tarihleri, günlük burç, doğum haritası yorumlama, 2023 burç yorumları, aslan burcu günlük yorum, oğlak burcu bugün, aylara göre burçlar, akrep burcu günlük yorum, yengeç burcu bugün, terazi burcu günlük, kova burcu günlük yorum, güneş burcu hesaplama, ikizler burcu günlük yorum, başak burcu günlük yorum, yay burcu günlük, astroloji haritası, burcu günlük yorum, myburc, my burç, burc yorumlari, burç yükselen hesaplama, günlük burçlar, burç uyumları, burç özellikleri, güneş burcu koç, güneş koç burcunda, twıtburç, öner döşer, astrolog aygül aydın, astrolog, koç burcu, koc burcu ozellikleri