İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ay Burcu Oğlak

Ay Burcumuz; içgüdüsel veya duygusal enerjilerimiz, olaylara verdiğimiz doğuştan gelen tepkilerimiz ve kendimizi rahat veya güvende hissetmek için en çok ihtiyaç duyduğumuz şeyler hakkında bilgiler verir.

Doğdukları anda Ay gökyüzünde Oğlak burcunda konumlanan kişilerin Ay burcu Oğlaktır.

Çalışkan ve gayretli Oğlak burcu, kararlı adanmışlığı ile ünlüdür. Ay burcu Oğlak olan kişiler, doğuştan sorumluluk bilincine sahip, pragmatik ve tepkilerinde ölçülü kişilerdir. Toprak grubundan olan Oğlak burcu, yaşamın somut ve pratik yönleriyle ilgilenir.

Oğlak burcu aynı zamanda kardinal burçlardandır yani bir işi başlatan, öncü kişilerdir. Pratiklik ve harekete geçme enerjisi birleştiğinde, genellikle maddi kaynaklara sahip olma dürtüsü ortaya çıkacaktır. Bu kişiler, ellerinde olan kaynaklardan en iyi şekilde faydalanmaya çalışan, doğuştan ciddi ve sorumluluk sahibi bireylerdir.

Satürn yönetimindeki Oğlak, sorumluluklarını aşırı ciddiye alır. Onların, ruhsal bütünlük ve tatmin hissini sağlayabilmeleri için, her zaman bir amaç uğruna çalışmaları ve başarılar elde etmeleri gerekir. Doğum haritasında bu yerleşime sahip olan kişileri duygusal olarak en çok, emeklerinin karşılığını alabildikleri başarılar elde etmek tatmin eder.

Oğlak, Ay tarafından yönetilen Yengeç’in karşıt burcu olduğu için, Ay Oğlak burcunda güçsüz konumundadır. Yani Ay temsil ettiği özellikleri Oğlak burcundayken rahat bir biçimde ifade edemeyecektir. Doğal ve kendiliğinden gelişen içten duygular ve duygusal bağlar Ay burcu Oğlak olan kişilere göre değildir. Bu kişiler, duygusal yaklaşımlarında içine kapanık veya fazla bilinçli olabilirler. Bu da onların ilk başta çekingen görünmelerine sebep olacaktır. Başkalarına ısınmak ve yakınlık geliştirmek için zamana ihtiyaç duyacaklardır.

Sorumluluklar ve Yüksek Beklentiler

Sorumluluklar ve onların gerektirdiği her şey, Ay burcu Oğlak olan kişilerin hayatlarında oldukça önemli bir temadır. Yaşamlarının erken dönemlerinde, sorumluluk sahibi bir konuma adım atmak zorunda kalmış olabilirler. Ya da ebeveynleri onlara, yaşamda belirli beklentileri karşılama gerekliliği konusunda yönlendirmeler yapmış olabilirler. Ay anne ile ilgili olduğu için, özellikle anneleri onlara küçüklüklerinde büyük sorumluluklar ve beklentiler yüklemiş veya sorumluluk sahibi olmanın önemi hakkında vaazlar vermiş olabilir.

Başkalarına bakma veya destek olma konusunda yoğun bir görev sorumluluğu hissedebilirler. Bu kişiler, yaşamlarında sorumluluk kabul etme kapasitelerini göstermelerine imkan verecek alanlara çekileceklerdir. Başkalarına pratik yollarla yardım etme ve onları yetiştirme yeteneklerine sahip olmaları muhtemeldir. Diğer insanlar tarafından, çoğu zaman sorunlara gerçekçi çözümler bulma konusunda güvenilebilecek, “becerikli kişi” olarak görülürler.

Bu kişiler duygusal ilişkilerinde de sorumluluk bilinci ile hareket eder, ciddi bir tavır sergilerler. Sevgi dolu kocaman bir kalbe sahip olsalar dahi, onu hemen birine açmazlar. Karşılarındaki kişiyi iyice tanımak ve gerçekten ne hissettiklerini anlayabilmek için zamana ihtiyaç duyarlar. Duygusal bir ilişkiye başlamadan önce, ilişkinin ciddi veya değerli olup olmayacağını bilmeleri onlar için önemlidir.

Duygusal ilişkilere olan pragmatik yaklaşımlarının hem iyi hem kötü yanları olabilir. İyi tarafı, hayatın duygusal iniş çıkışlarına karşı, güçlü ve gerçekçi bir tavır ile başa çıkabileceklerdir. Yakın ilişki içerisinde oldukları kişilere istikrarlı, tutarlı, sadık ve dürüst olacaklardır. Söyledikleri ile yaptıkları birbiriyle uyumlu olacak; aile, devamlılık ve duygusal bağlara büyük ölçüde değer vermiş olacaklardır. Duygulara ve ilişkilere olan pragmatik yaklaşımlarının kötü yanı ise, onların insanlar tarafından soğuk ve yaklaşılmaz kişiler gibi görünmelerine sebep olabilecektir. Ayrıca samimiyet ve yakınlıktan keyif almaktan ziyade, bir ilişkiden ne “elde edebilecekleri” ile daha çok ilgileniyormuş gibi görünmelerine sebep olabilecektir.

Gelenek ve Göreneklere Bağlılık

Oğlak burcu, sağlam temeller, kurulu düzen ve zamanın değiştiremediği alışkanlıklarla da ilgilidir. Ay burcu Oğlak olan kişilerin gelenek ve göreneklere, yıllardır süregelen alışkanlılara, statüye ve sosyal konumlara fazla değer verme eğilimleri olabilir. Kendileri için gösterdikleri çabayı ve sorumluluk bilincini başkalarından da beklerler. Uzun ömürlü olan ve sebat gösteren her şeye saygı duyarlar.

Bu kişiler, etraflarında temeli sağlam olan bir düzen varken kendilerini güvende hissederler. Bu bakımdan, değişimden hoşlanmayan, muhafazakar ve tutucu kimseler olabilirler. İnsanlar tarafından tanınma ve başarıya dayalı hırsları oldukça fazladır. Başarı elde etmek onlar için güçlü duygusal anlamlar taşır ve olabileceklerinin en iyisi olmak için çabalamaya ihtiyaç duyarlar.

Bunların yerine, başarının onlar için daha özel ve kişisel bir anlamı da olabilir. Dünyevi başarı ile daha az ilgileniyor ve daha kişisel bir düzeyde ellerinden gelenin en iyisini yapmakla daha çok ilgileniyor da olabilirler. Daha derin bir bütünlük ve özgünlük duygusu ile kişisel gelişimleri için kendilerine yüksek standartlar belirlemiş de olabilirler.

Odak noktaları ister maddi ister manevi olsun, kendilerinden bekledikleri şeyleri başardıklarından emin olmaya kararlıdırlar. Doğum haritalarında daha özgürlükçü, açık görüşlü ve rahat tavırlı olmalarını sağlayacak başka faktörler varsa, ruhlarının içinde diğer seslerle çelişiyor olabileceklerdir. Bir yandan rahat olmaları gerektiğini düşünürken, bir yandan içgüdüsel olarak sorumluluk bilinci ile davranma eğilimi gösterebileceklerdir. Kendilerini, sorumluluklarını yerine getirme ihtiyacı ile özgür olma ihtiyacı arasında gidip gelirken bulurlarsa, sorumluluk üstlenme konusundaki doğuştan var olan kapasitelerinin farklı şekillerde de ifade edilebileceğini hatırlamaları gerekir. Sorumluluğun kendileri için ne anlama geldiği konusunda beklentilerini karşıladıkları sürece, duygusal olarak güvende hissedeceklerdir.

Kendi Kendine Yetebilme

Ay burcu Oğlak olan kişiler, kendi kendine yetebilen kişilerdir. Ancak bazen güçlü veya zayıf yönlerimizi, beceriksizliğimizi veya yeteneklerimizi çevremizdekilerle paylaşarak, faydalı duygusal bağlar kurabileceğimizi hatırlamaları gerekir. Onlar kuşkusuz çok yeteneklilerdir, ancak kendilerini görev ve sorumluluklarından oluşan bir yığının içerisine izole etme eğilimlerine dikkat etmeleri gerekir. Başka kimsenin kendileri kadar titiz çalışamayacağını düşünebilir, bu nedenle ihtiyaç duyduklarından çok daha fazla sorumluluğu üstlenebilirler, hatta bazen başkalarına ait görevleri de üstlerine alma eğilimi gösterebilirler. Sorumlulukları paylaşarak, doğal olarak hak ettikleri saygı ve yetki konumuna ulaşabileceklerini unutmamalılardır.

Ay’ı Oğlak burcunda olan kişilerin, toplumda ve kamuoyunda nasıl göründükleriyle ilgilenme konusunda doğuştan gelen bir dürtüleri vardır. İtibarın ve protokolün değerinin farkındadırlar. Bu nedenle, başkalarının gözünde kendilerini küçültebilecek herhangi bir şeyi alenen yapmaktan kaçınacaklardır. İnsanların gözünde iyi bir itibara sahip olmanın değerini bildikleri için, sorumluluk sahibi, başarılı ve kendi kendine yetebilen biri izlenimi vermeye çabalarlar.

İnsanların saygısını kazanmak açısından bu yaklaşım faydalı olsa da, bir şeyleri öğrenmek konusunda eksik kalabilirler. Kendileri için o kadar yüksek başarı standartları belirleyebilirler ki, denedikleri her işe neredeyse başlar başlamaz hakim olmayı beklerler. Böylece, öğrenme sürecinden kendilerini mahrum bırakabilirler. Veya, bir şeyleri deneme yanılma yoluyla öğrenmek yerine, zaten doğuştan yetkin olmadıkları bir işi yapmayı denemeye yeltenmeyebilirler bile. Ustalığa giden yolda, çıraklık dönemine ve öğrenmeye olan ihtiyacın farkına varmaları önemlidir.

Ay Oğlak Burcunda

Özetlemek gerekirse, doğdukları anda Ay Oğlak burcunda konumlanan kişiler, sorumluluk bilincine sahip, çalışkan, kendi kendine yetebilen ve duygularını ifade etme konusunda çekingen davranan kimselerdir. Ay, deneyimlerimizi incelediğimiz ve dünya hakkında bilgi edindiğimiz genetik veya duygusal çerçeveyi temsil eder. Ay burcu Oğlak olan kişilerin deneyimlerini izledikleri bu çerçeve bir şeylere katlanma ve tutunma eğilimi gösterdiğinde, duygusal anlamda tıkanma yaşayabileceklerdir. Bu anlamda, bilinçdışı korkular, sınırlamalar ve kısıtlamalar, onların kolayca kendiliğinden gelişen bir duygusal akışa kapılmalarını engelleyebilir. Böyle bir durumda, bilinçaltını yeniden programlama yoluyla, eski ve negatif duygusal kalıpları veya bilinçaltı korkuları salıverme ihtiyacı doğabilecektir. Eski alışkanlıklar veya kötü anılar, onların bulundukları yer ve zamanla bağlantı kurmalarını engelleyebilir. Duygularının gerçek boyutunu ifşa etme konusunda çekimser davranabilir ve bu sebeple insanları kendilerinden uzak tutabilirler.

Empati ve kendi kendini duygusal anlamda besleme yeteneği geliştirmeleri ve kendilerine şefkat göstermeleri şiddetle tavsiye edilir. Bu sayede, eski ve istenmeyen duygusal kalıpların çözülmesini sağlayabilir ve başkalarıyla daha fazla yakınlık kurabilecekleri bir kapı aralayabileceklerdir. Tahammül ve direnç göstermeye alıştıkları için, insanları kalplerinden içeri almaya izin vermekte zorlanabilirler. Eğer insanlarla yakınlık kurma konusunda zorlanıyorlarsa, duygusal terapi desteği almaları onların yararına olacaktır.