İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Başak Burcu Özellikleri

(23 Ağustos – 22 Eylül)

Güneş, yaklaşık 23 Ağustos – 22 Eylül tarihleri arasında (yıla bağlı olarak değişebilir) Başak burcundadır. Bu tarihlerde doğan kişilerin Güneş burcu (günlük deyimle burcu) Başak’tır.

Günümüzde Başak burçları ile özdeşleşen titiz, her şeyde kusur arayan, zor beğenen, eleştiren “temizlik hastası” basmakalıp özelliklere sahip Başak burcu bulmak zordur. Başak burcu zamanla evrimleşmiştir ancak hala kalan bazı belirgin özellikleri vardır. Başak burcu insanları genellikle saygı duyulan, bilgiye ve ustalığa önem veren, çalışkan bireylerdir.

Başak burcunun sembolü olan “Bakire”, Başak burcu insanlarının yaşamlarında, “doğal ve saf” olan her şeye duyulan sevgi ile kendini gösterir. Başak burçları saf bir ruha sahiplerdir, kendi kendine yeten ve düşüncelerini kendine saklayan, çekingen insanlardır. Bu kişiler çevrelerine karşı hassastır ve kolayca utanma eğilimindedirler. Yeni olan herhangi bir şeyle veya biriyle karşılaştıklarında, genellikle suskun olurlar. Bununla birlikte, kendilerini rahat hissetmeye başladıklarında gayet geveze olabilirler.

Bir çok Başak burcu insanı ilgi odağı olmaktan rahatsız olur. Bu kişiler, bir şekilde yararlı olduklarını ve takdir edildiklerini bildikleri sürece, sahne önünde değil, perde arkasında olmaktan da gayet memnun olurlar. Başak burçlarının güçlü bir sorumluluk bilinci vardır. Kendilerini herhangi bir işte sorumlu olmadıklarına ikna etmeyi başarsalar bile, kafalarında yine de o iş için endişelenirler.

Başak burçlarının hepsi işkolik değildir. Ama yine de, Başak burçları bir tür projeye dahil olmadıklarında, genellikle kendilerini hoşnutsuz hissederler. Hayatları işle dolu olsa bile, huzursuz ve biraz da gergin hisseden bir yapıları vardır. Sürekli bir işle meşgul olmak isteme eğilimi gösterirler. Başak burçlarında, düşük performans gösterme korkusu genellikle oldukça güçlüdür. Onlar işleri yapabilecekleri en iyi şekilde yapmak isterler. Mükemmeliyetçi doğaları sayesinde, işleri genellikle titizlikle ve eksiksiz yaparlar. Bir işi “mükemmel” yapmayan Başak burcu, kendini bir anlamda eksik hissedecektir.

Toprak burcu olarak Başak burcu insanları, bedenleriyle güçlü bir bağ içerisindedirler. Bu kişiler genellikle vücutlarına çok duyarlıdır. Bazı durumlarda bu güçlü bağ, kendini hipokondri olarak ortaya koyabilir. Tabi tüm Başak burçları da hastalık hastası değildir. Ancak çoğunlukla Başak burçları sağlık sorunları ve sağlıklı beslenmeyle oldukça ilgilidir. Onlar doğal ve saf olan her şeye ilgi duyarlar, ama genellikle saf olmayan şeyleri de keşfetmekten korkmazlar. Çünkü Başak, son derece meraklı bir burçtur. Yine de, tüm merak ve bir şeyleri bilme dürtüsüne rağmen, “saf ve doğal kalma” arzuları genellikle ağır basacaktır.

Başak burçlarının detaylara olan ilgisi ve muazzam gözlem gücü, onlara herhangi bir konunun içini, dışını, her yönünü öğrenme yeteneği verir. Bu insanlar, analitik zekaya sahiplerdir. Detaylı çalışmaları ve araştırma yapmayı severler. Somut veya soyut, neredeyse her şeyi parçalarına ayıracak, analiz edeceklerdir. Ancak parçaları bir araya getirme konusunda daha az becerikli oldukları söylenebilir ve çoğu zaman detaylara takılmaktan, büyük resmi anlamakta güçlük çekerler.

Somut ve maddi dünyada sıkışıp kalan Başak burçları, hayatlarını arada bir otomatik pilota almayı deneyecek kadar cesurlarsa, kendileri hakkında çok şey öğrenebilirler. Bazı şeyleri akışına bırakmak, ruhlarına çok iyi gelecektir. Başak burçları kendi üstlerine fazla gitme eğilimindedir. Sağlık durumları, işteki performansları, tamamlamadıkları işler veya bilgisayarlarından uzaktayken kendilerini bekleyen e-postalar hakkında durmadan endişelenirler. Kendilerini iyi hissetmediklerinde, aşırı derecede eleştirel ve gergin olabilirler. Böyle zamanlarda, etrafta gergin bir şekilde dolaşıp, bir şeylerden şikayet ederler ve küçük öfke nöbetleri yaşarlar.

Başak burçları mükemmeliyetçidir – bundan kaçış yoktur. Bir işte ustalaşmayı hayal ederler, o işi gerçekten en iyi şekilde yapmayı arzularlar. Bazı Başak burçları, kendi mükemmeliyetçi özelliklerinden o kadar korkarlar ki, savunma mekanizması olarak, kendilerine umursamadıklarını söyleyebilirler. Diğerleri ise, arkalarında bir dizi tamamlanmamış proje bırakarak, sürekli bir işten başka bir işe girişeceklerdir. Muhtemelen Başak burçlarına verilecek en iyi tavsiye, küçük veya büyük fark etmeksizin, ilgilerini çeken bir şey bulmak ve onda tam anlamıyla ustalaşmak olacaktır.

Başak burçlarının çoğu, yaptıkları işler veya kişisel çalışma alanları konusunda oldukça gizli veya huysuz olabilirler. Başkaları, onların henüz bitmemiş işlerine baktıklarında gerilirler. İşleri yapma yöntemleri konusunda oldukça korumacıdırlar. Genellikle özgüvensiz olmalarına rağmen, Başak burçları işleri, rutinleri veya hobileri söz konusu olduğunda, oldukça gururlu hatta kibirli olabilirler. Gizliden gizliye, kendilerinin bir şeyleri yapma yöntemlerinin en iyisi olduğunu düşünürler – genellikle öyledir de. Her ne kadar geniş perspektiften bakıldığında, Başak burçları alçakgönüllü kişiler olsalar da, yaptıkları işlerle içten içe gurur duyarlar.

Başak burçları sadakatleri, araştırma becerileri, yardımsever olmaları ve mükemmel gözlem yetenekleri ile, çevrelerinde genellikle saygı duyulan ve değer verilen kişilerdir. Genelde kibar ve yardımsever ruhlardır. Takdir edildikleri sürece, işleri yürütmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazırdırlar.

Başak burçlarının entelektüelliği ve analitik düşünen doğaları, bazen soğukkanlılıkla karıştırılır. Aslında, Başaklar genellikle kendini geri planda tutan, utangaç kişilerdir. Onu övdüğünüzde çabucak ve bazen de eleştirel bir şekilde konuyu değiştirebilir, ama bunun sizi kandırmasına izin vermeyin. Böyle görünseler de, saygı görmeye ve takdir edilmeye ihtiyaçları vardır. Aslında, en mutlu Başak burçları, takdir edildiğini ve faydalı olduğunu düşünenlerdir. Onları meşgul tutmak için birçok faydalı proje verin. Bu şekilde, Başak burcu etrafınızdaki en tatlı, en nazik insanlardan biri olacaktır.

Zodyağın 6. burcu olarak, Başak burcunun insan vücudunda yönettiği yerler bağırsaklar ve sinir sistemidir. Astrolojide, burçların vücutta yönettiği yerler genellikle o burç için hassas bölgelerdir. Başak burcu da bir sağlık sorunu yaşayacaksa, bu muhtemelen sindirim problemleri ve ülser ile ilgili olacaktır çünkü neredeyse her konuda çok fazla endişelenirler. Ayrıca sinir sistemleri de hassas olabileceği için, gergin olduklarında sindirim sistemleri de bu gerginlikten etkilenecektir. Bu sebeple, zaman zaman yavaşlamaları, rahatlamaları, yoğun çalışmaya ara vermeleri ve stres azaltıcı faaliyetlerde bulunmaları sağlıkları için önemlidir.


Başak Burcu Özellikleri


Başak burcu, elinde başak tutan “Bakire” ile sembolize edilir ve genellikle utangaçlığı, biraz da saflığı ile “bekleyen kadın” olarak tasvir edilir. Başak burçları nadiren bakir veya bakire olsalar da, genellikle kişiliklerini yaşamları boyunca olduğu gibi korurlar. Bu saflık, doğallık ve sakinlik, doğası gereği bakirdir.

Başak burcu aynı zamanda, yaz sonu (Başak burcu zamanı) buğday hasadını temsil eden, elinde bilgelik demeti taşıyan bir kadın ile sembolize edilir. Yazın, tatil döneminin sonunda, hasat zamanının başında doğan Başak burçları, doğaları gereği çalışkandır.

Başak burcunun yönetici gezegeni Merkür’dür. Tanrıların haber taşıyıcısı olan Merkür, hem İkizler hem de Başak burcunun yönetici gezegenidir. Günlük iletişimin ve kendini sözlü olarak ifade etmenin gezegenidir. Merkür’ün eylemi, bir şeyleri parçalara ayırmak ve yeniden birleştirmektir. Merkür bir şeyleri parçalara ayırır, sıralar, gruplar ve onları analiz eder – Başak burcu da öyle. 

Başak burcu ile ilişkilendirilen çiçekler krizantem, gündüz sefası çiçeği ve yıldız çiçeğidir.

Başak burcu ile ilişkilendirilen renk, kahverengi ve beyazın karışımı olan bej rengidir. Kahverengi bu burcun toprakla olan bağını, beyaz ise saflığını ve doğallığını simgeler.

Başak burcunun metali cıvadır. Cıva canlı ve hareketli bir görünüme sahip, son derece yansıtıcıdır ve zihinle ilişkilendirilmiştir. Hareketlilik ve değişebilirlik özellikleri genellikle Başak burcu ve Merkür ile bağlantılıdır.

Başak burcu ile ilişkilendirilen doğal taşlar peridot, sarı akik ve sardoniks taşlarıdır. Peridot taşı gençliği ve doğayla bağlantılı olmayı sembolize eder. Sarı akik hafıza ve mantık ile ilişkilidir. Sardoniks ise etkili ve güzel konuşma yeteneğini sembolize eder.

Başak burcunun elementi topraktır ve toprak burçları güvenilir, pratik ve duyusaldır. Maddi ve dünyevi ihtiyaçlar, pratiklik onları motive eder. Dünyevi şeyler ile meşgul olup üretken olmak yaşamsal enerjilerini yükseltir.

Başak burcu değişken burçlardandır. Değişken burçlar yeni koşullara kolay adapte olabilen, esnek, uyumlu ve değişkendir. Zaman zaman tutarsız ve bir işi takipten yoksun olsalar da, insanlara ve koşullara uyum sağlamak için, küçük değişiklikler yapmaya hazırdırlar.

Başak burcu zodyağın 6. burcudur ve 6. ev ile ilişkilendirilir. Astrolojide 6. ev günlük işlerimizi ve mesleğimizi (kariyer değil, kariyer 10. evin yönetimindedir), günlük yaşamı, düzeni, kişisel gelişimi, sağlığı, beslenme ve yemeğe karşı tutumumuzu yönetir. Ayrıca başkalarına hizmet etmek, yardım etmek, iş arkadaşlarımıza karşı tutumumuz, küçük evcil hayvanlar, rutine ve düzene karşı tutumumuz, yeteneklerimiz ve kendimizi nasıl iyileştirip mükemmelleştirdiğimiz gibi konular da bu evin yönetimindedir.


Icons made by Freepik from www.flaticon.com Icons made by Freepik from www.flaticon.com Icons made by Freepik from www.flaticon.com

Keywords: burçlar, doğum haritası, yükselen burç hesaplama, yükselen hesaplama, günlük burç yorumları, ay burcu hesaplama, doğum haritası hesaplama, burç tarihleri, burclar, burçlar tarihleri, yükselen burcu hesaplama, burç, burçların tarihleri, yükselen burc hesaplama, günlük burc yorumlari, dogumharitasi, dogumharitasi hesaplama, günlük burc yorumları, ay burcu hesapla, astroloji, burçların özellikleri, yıldız haritası, kova burcu özellikleri, yay burcu özellikleri, haftalık burç yorumları, aslan burcu özellikleri, başak burcu özellikleri, boğa burcu özellikleri, yengeç burcu özellikleri, burç yorumları, terazi burcu özellikleri, akrep burcu özellikleri, ikizler burcu özellikleri, oğlak burcu özellikleri, koç burcu özellikleri, balık burcu özellikleri, burçlar ve tarihleri, günlük burç, doğum haritası yorumlama, 2023 burç yorumları, aslan burcu günlük yorum, oğlak burcu bugün, aylara göre burçlar, akrep burcu günlük yorum, yengeç burcu bugün, terazi burcu günlük, kova burcu günlük yorum, güneş burcu hesaplama, ikizler burcu günlük yorum, başak burcu günlük yorum, yay burcu günlük, astroloji haritası, burcu günlük yorum, myburc, my burç, burc yorumlari, burç yükselen hesaplama, günlük burçlar, burç uyumları, burç özellikleri, astrolojik harita, hande kazanova, twıtburç, öner döşer, astrolog aygül aydın, astrolog, güneş başak burcunda, güneş burcu başak, başak burcu nedir, başak burcu özellikleri, basak burcu ozellikleri