İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yay Burcu Özellikleri

(22 Kasım – 21 Aralık)

Güneş, yaklaşık 22 Kasım – 21 Aralık tarihleri arasında (yıla bağlı olarak değişebilir) Yay burcundadır. Bu tarihlerde doğan kişilerin Güneş burcu (günlük deyimle burcu) Yay’dır.

Yay burcu merakı, felsefeyi, bilgiye açlığı, seyahat etmeyi ve entelektüel gelişimi temsil eder. Yay burçları sonsuza dek öğrenci kalırlar, her zaman öğrenmeye, keşfetmeye açıktırlar. Bakış açılarında doğuştan gelen bir iyimserlik vardır. Geniş bir bakış açısıyla düşünebilen, optimist ve pozitif bireylerdir.

Hareketli, neşeli ve arkadaş canlısı Yay burcu insanları genellikle sürekli hareket halindedir. Özgürlük sevgileri çok fazladır ve rutinden hoşlanmazlar. Genelde oldukça uyumlu insanlar olan Yay burçları, hayatın her kesiminden insanla arkadaş olabilirler. Gülmeyi, eğlenmeyi ve dalga geçmeyi severler ve ciddiyetten hoşlanmazlar.

Yay burcu insanları, başkalarına ve dünyaya dair genellikle kör bir inanca sahiptirler. Her şeyin iyi ilerleyeceğine, işlerin sorunsuz hallolacağına dair aşırı iyimser bir tutum benimseyip sorumluluk almaktan kaçınma eğilimi gösterebilirler. İyimserlikleri bulaşıcıdır, ancak zaman zaman başlarını belaya sokabilir.

Yay burçları genellikle kolay geçinilen, uyumlu insanlar olsalar da elementleri ateştir. Bu da onları çabuk öfkelenen, fevri davranışlar sergileyen insanlar yapar. Neyse ki, genellikle neye sinirlendiklerini çabucak unuturlar, kin tutmazlar.

Değişken burçlardan olan Yay burcu insanları, hayatlarında değişime ve çeşitliliğe ihtiyaç duyarlar. Bu kişiler özgürlüklerine oldukça düşkündür. Seyahat etmek, özellikle farklı ülkelere gidip, farklı kültürleri keşfetmek onlar için adeta bir tutkudur. Her zaman bir merak ve arayış içindedirler. Bilinmeyeni keşfetme ve kucaklama özgürlüğüne sahip olmaları, onlar için büyük bir öneme sahiptir.

Sorumluluklardan, hayatın ciddi yönlerinden kaçma ihtiyaçları genellikle güçlüdür. Yaşamlarında doğrudan ve dürüst yaklaşımları takdir edilesi bir özelliktir. Bu dürüstlük ve açık sözlülük, zaman zaman patavatsızlık boyutuna varabilir ama yine de, neşeleri, pozitiflikleri ve iyi niyetleri ile her zaman kendilerini affettirmeyi başarırlar.

Yay burcunun, insan anatomisinde hareketi sağlayan bölgeleri (baldırlar, uyluk ve kaslar) yönettiği düşünüldüğünde, neden sürekli aktif ve hareketli insanlar olduklarını anlamak kolay olacaktır. Ancak astrolojide, burçların vücutta yönettiği yerler genellikle o burç için hassas bölgelerdir. Bu nedenle Yay burçları bu bölgelerle ilgili sağlık problemlerine eğilimli olabilirler.


Yay Burcu Özellikleri


Yay burcu, okçu – yarı insan, yarı at (sentor) ile temsil edilir ve Yay burçlarının, kendilerini insanın hayvan doğasından kurtarma girişimini sembolize eder.

Yunan Mitolojisi’nde insan başlı at olarak tanımlanan sentorun, insan ruhunun evrimini, gelişimini sembolize ettiği düşünülmektedir. Yunan mitolojisinde, sentorlar maceraperest, cesur ve bilgeydi; ancak kavgacı, barbarca ve medeniyetsiz davranışları da vardı. Bu sebeple yarı insan, yarı hayvan olarak tasvir edilmişlerdir.

Okçu ise Yay burcunun çok iyi hedef almasını ve hedeflerine cesurca atılımını simgeler. Ok, bu burcun daha yüksek bir amaç için yön alma arzusunu da simgeler.

Yay burcunun yönetici gezegeni Jüpiter erişimi, daha büyük bir amacı ve olasılıkları sembolize eder. Jüpiter dürüst, adil ve gerçeği arayan bir güçtür. Bilgi aracılığıyla içgörü elde etmek ister. İyimserlik ve gelişme (zihinsel ve ruhsal gelişim dahil) Jüpiter’in yönetiminde gelir. İyi taraftan Jüpiter mizah duygusu, iyi niyet ve merhamet ile ilişkilidir. Ancak daha olumsuz tezahürleri arasında kör iyimserlik, aşırıya kaçmak ve aşırı hoşgörü yer alır. Jüpiter’in rolü, farkındalığımızı fiziksel dünyanın ötesine yükseltmektir. Jüpiter bizi hedeflerimize ulaşmaya, genişletmeye ve gelişmeye teşvik eder.

Yay burcu ile ilişkilendirilen çiçekler karanfil (şansı ve saf sevgiyi temsil eder), ortanca (içtenliği, refahı ve bolluğu temsil eder) ve şakayık (şeref ve bolluğu temsil eder).

Yay burcu ile ilişkilendirilen renkler mor ve turkuazdır. Spiritüalizm ve farkındalığın rengi olan mor, Yay burcunun felsefi zihnini aydınlanmaya, ufkunu genişletmeye iter. Turkuaz ise sakinliği, bilgeliği, şansı ve sezgiyi temsil eder.

Yay burcuyla ilişkilendirilen doğal taşlar topaz, mavi safir ve ametisttir.

Yay burcu ateş elementi burçlarındandır. Ateş burçları dürtüsel, fevri, özgüvenli ve iddialıdır. Yay burcu yenilikçi, tutkulu, cesur ve heveslidir. Ateş burçlarını esin ve ilham almak, bir amaç ve hedefe sahip olmak motive eder. Fiziksel aktiviteler ve hedeflerinin peşinden gitmek yaşamsal enerjilerini yükseltir.

Yay burcu değişken burçlardandır. Değişken burçlar yeni koşullara kolay adapte olabilen, esnek, uyumlu ve değişkendir. Zaman zaman tutarsız ve bir işi takipten yoksun olsalar da, insanlara ve koşullara uyum sağlamak için, küçük değişiklikler yapmaya hazırdırlar.

Yay burcu zodyağın 9. burcudur ve 9. ev ile ilişkilendirilir. Astrolojide 9. ev kişisel inanç sistemimizi, macera duygumuzu, keşfetmeyi, dini inancımızı ve kişisel felsefemizi, yüksek öğrenimi, uzun mesafeli seyahatleri, ahlakı, yabancı dilleri ve kültürleri, kişisel gerçekleri, yayıncılığı ve uluslararası ticareti yönetir.


Icons made by prettycons from www.flaticon.com Icons made by Freepik from www.flaticon.com Icons made by Freepik from www.flaticon.com Icons made by Freepik from www.flaticon.com

Keywords: burçlar, doğum haritası, yükselen burç hesaplama, yükselen hesaplama, günlük burç yorumları, ay burcu hesaplama, doğum haritası hesaplama, burç tarihleri, burclar, burçlar tarihleri, yükselen burcu hesaplama, burç, burçların tarihleri, yükselen burc hesaplama, günlük burc yorumlari, dogumharitasi, dogumharitasi hesaplama, günlük burc yorumları, ay burcu hesapla, astroloji, burçların özellikleri, yıldız haritası, kova burcu özellikleri, yay burcu özellikleri, haftalık burç yorumları, aslan burcu özellikleri, başak burcu özellikleri, boğa burcu özellikleri, yengeç burcu özellikleri, burç yorumları, terazi burcu özellikleri, akrep burcu özellikleri, ikizler burcu özellikleri, oğlak burcu özellikleri, koç burcu özellikleri, balık burcu özellikleri, burçlar ve tarihleri, günlük burç, doğum haritası yorumlama, 2023 burç yorumları, aslan burcu günlük yorum, oğlak burcu bugün, aylara göre burçlar, akrep burcu günlük yorum, yengeç burcu bugün, terazi burcu günlük, kova burcu günlük yorum, güneş burcu hesaplama, ikizler burcu günlük yorum, başak burcu günlük yorum, yay burcu günlük, astroloji haritası, burcu günlük yorum, myburc, my burç, burc yorumlari, burç yükselen hesaplama, günlük burçlar, burç uyumları, burç özellikleri, astrolojik harita, hande kazanova, twıtburç, öner döşer, astrolog aygül aydın, astrolog, yay burcu nedir, yay burcu nasıl, güneş yay burcunda, güneş burcu yay, yay burcu ozellikleri