İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ay Burcu Başak

Ay Burcumuz; içgüdüsel veya duygusal enerjilerimiz, olaylara verdiğimiz doğuştan gelen tepkilerimiz ve kendimizi rahat veya güvende hissetmek için en çok ihtiyaç duyduğumuz şeyler hakkında bilgiler verir.

Doğdukları anda Ay gökyüzünde Başak burcunda konumlanan kişilerin Ay burcu Başaktır.

Merkür tarafından yönetilen Başak, zodyakın en analitik düşünen burcudur. Bu sebeple de, Ay’ı Başak burcunda konumlanan kişiler yoğun duygulara kapılmaz, analitik düşünür ve genellikle mantıklı tavırlar sergilerler. Pratik ve sistematik Başak burcunda konumlanan Ay, bu kişileri düzenli ve organize olmaya ve detaylara inebilmeye teşvik eder.

Başak toprak grubundan bir burçtur, bu sebeple yaşamın somut ve fiziksel yönleriyle ilgilidir. Doğdukları anda Ay Başak burcunda konumlanan kişiler çevrelerindeki koşulları iyileştirme veya geliştirme konusunda doğuştan gelen bir istek duyarlar. Bunu da pratik bilgi birikimlerini belirli sonuçlar elde etmek için gerekli analitik düşünceyle birleştirerek yaparlar.

Başak yardımsever bir burçtur ve insanlara hizmet etmeye eğilimlidir. Ay burcu Başak olanlar da günlük yaşamda pratik hizmet sunarak kendilerini ve başkalarını duygusal yönden beslemek isterler. Aslan burcunun aksine, Başak burcu tevazu gösteren bir burçtur. Ay burcu Aslan olan kişilerin tam aksine, Başak burcunda olanlar, perde arkasında çalışmaktan gayet mutlu olurlar, karşılık beklemeden insanlara hizmet edecek şekilde çalışmak onları tatmin eden bir şeydir. Bir işi iyi tasarlayıp, planlayıp sistematik çalışarak istedikleri sonuçları elde ettiklerinde kendilerini ruhsal olarak tatmin olmuş hissederler.

İnsanlara yardım ve hizmet etme isteğinin kötü niyetli insanlar tarafından suistimal veya manipüle edilmesine karşı dikkatli olmalılardır. Kadim zamanlarda astrologlar Başak burcu ve kölelik arasında bir ilişki görmüşlerdir. İnsanlara faydalı olma arzularının birinin kölesi haline gelmelerine engel olmalılardır.

Düzen ve Rutin

Ay bizim ruhumuzu nasıl beslediğimiz ile ilgilenir. Ay burcu Başak olan kişiler, ruhsal doygunluğu ve tatmini planlı ve düzenli çalışmakla sağlayabilirler. Yaşamları derli toplu olduğunda, işleri düzenli ve planlı gittiğinde kendilerini güvende ve huzurlu hissederler. Gündelik yaşamlarında bir rutin olması onları mutlu eder ve daha net düşünebilmelerine yardımcı olur. Mantık, düzen, planlı ve organize olmak onları duygusal olarak tatmin eder. Kendilerinin olduğu kadar, önemsediği insanların hayatlarını da bir düzene sokmak onları mutlu eder.

Bu kişiler kaotik ortamlarda kendilerini huzursuz hissederler. Yaşamlarının bir düzene oturmasına ihtiyaç duyarlar. İyi organize olmuş bir ortamda daha kolay odaklanır ve daha huzurlu hissederler. Doğallığa, saflığa ve arınmaya da oldukça fazla önem verirler. Yemeklerde katkı maddesi olmasından, çevrelerinde sentetik eşyalar olmasına kadar yaşamlarının bir çok alanında saflığı ararlar. Doğal olmayan şeyler onları ruhsal olarak kötü etkiler. Sakin, huzurlu ve düzenli ortamlarda daha iyi düşünebilirler. Organizasyon, düzen ve rutin onları duygusal olarak besleyen şeylerdir.

Analitik Düşünme

Başak burcunun yönetici gezegeni Merkür bu kişilere analitik düşünme, durumları iyi analiz edebilme ve düşüncelerini düzgün bir şekilde ifade edebilme yeteneği vermiştir. Başkalarının karakteristik özelliklerini, duygusal eğilimlerini ve ruhsal çöküşlerinin sebeplerini anlayabilme konusunda doğuştan gelen yetenekleri vardır. İnsanların duygu durumlarını bu şekilde analiz edebilme yeteneği insanlara yardımcı olabilmelerini sağlar. Doğuştan gelen bu yeteneklerini ve insanlara hizmet etme arzularını kişisel gelişim alanında kitap yazma, müşteri ilişkileri ve her türlü hizmet sektöründe çalışarak kullanabilirler.

Bu kişiler keskin bir zekaya ve detayları çok iyi bir şekilde görebilme yeteneğine de sahiplerdir. Yaptıkları işlerde, çalıştıkları projelerde detaylara inip analiz edebilen kişi olarak yeteneklerini gösterebilirler. Karmaşık görünen işlerin detayına inip onu çözümleyebilme becerisine sahiplerdir. Duygusal ilişkilerinde de analitik davranırlar. Üzerinde düşünmeden ani ve fevri kararlar almak, Ay’ı Başakta konumlanmış kişilere göre değildir.

Analitik düşünebilme ve problem çözmeye olan yatkınlıkları aşırıya kaçarsa onlar için olumsuz olabilir. Her şeyi aşırı analiz etme aşırı eleştirel olmalarına, kendinde veya diğer insanlarda sürekli kusur bulmalarına sebep olabilir. Detaylarda kaybolurlarsa en küçük bir hatada takılı kalıp büyük çerçeveyi göremeyebilirler. Bu kişiler ayrıca aşırı endişeye kapılmaya yatkın olabilirler. İnsanlarda veya kendilerinde sürekli hata bulmaları sinirsel olarak onları gerebilir. Detaycı düşündükleri için olaylarla ilgili aşırı endişeye kapılabilirler. Gerginliklerini ve endişelerini yatıştırmak için arada bir işlerden ve detaylardan kafalarını kaldırıp dinlenmeye ihtiyaçları vardır. Meditasyon, yoga veya herhangi bir spor dalı onları bir süreliğine de olsa zihinlerinden ayıracak. Bedenleriyle bağ kurmalarına ve zihinlerini dinlendirmelerine yardımcı olacaktır.

Bu kişiler kendilerini aşırı eleştirmeye yatkın olabilirler. Her şeyi analiz ettikleri ve detaylara takıldıkları için küçücük bir hataları üzerinde takılı kalıp kendilerini fazlaca eleştirebilirler. Bu da kendi değerlerini büyük çerçevede görmelerine engel olacaktır. Ay anneyi simgelediği için, bu kişilerin küçüklüklerinde anneleri aşırı eleştirel davranmış olabilir. Küçüklüklerinde anneleri onları fazlaca eleştirmiş, hataları üzerinde fazlaca durmuş, bu sebeple de kendilerini aşırı eleştirme eğilimleri bilinçaltından geliyor olabilir.

Ay Başak burcunda olanlara tevazu ve alçakgönüllülük özelliği vermiştir. Onlar başardıkları işlerle fazlaca övünmez, iyi yaptıkları değil iyileştirmeleri gerektiğini düşündüğü yönler üzerinde daha çok durma eğilimi gösterirler. Övülmeye alışkın olmadıkları için başardıkları işlerin insanlar tarafından takdir edilmesi gibi bir beklenti içerisinde olmazlar. Arada bir durup ne kadar faydalı olduklarını kendilerine hatırlatmaları gereklidir. Eleştirel iç seslerini susturup, başardıkları işleri kendileri de takdir etmelidir. Aşırı mükemmeliyetçi olmak ve gerçekçi olmayan beklentiler üzerinde durmak yerine, yapabildiklerini yapıp aslında ne kadar faydalı olduklarını görmeleri onların yararına olacaktır.

Sağlık ve Zindelik

Başak sağlık ve iyi yaşam ile ilgilenen bir burçtur. Ay burcu Başak olan kişiler de sağlıklı beslenmeyle, sağlıklı olmak ve bedenlerine iyi bakmayla aşırı ilgili olabilirler. İyi beslendiklerinde ve düzenli olarak spor yaptıklarında ruhsal olarak kendilerini çok iyi hissedeceklerdir. Bu kişilerin sindirim sistemi hassas olabilir. Aşırı stres yaptıklarında, zihinlerinde detaylarla fazlaca meşgul olduklarında sindirim sistemi de bu durumdan etkilenebilir. Sağlıklı beslenerek, rutin bir yaşam düzenini benimseyerek, düzenli egzersiz yaparak hem bedensel hem de ruhsal sağlıklarını koruyabilirler.

Yedikleri besinlerin doğal, işlenmemiş ve sağlıklı olması onların ruhsal sağlığı için oldukça önemlidir. Beslenme, sağlık, iyileşme, bitkilerden ve ilaçlardan yararlanma ve doğal terapi yöntemleri gibi konularda doğuştan gelen bir yetenekleri vardır. İnsanlara faydalı olma arzularını da birleştirdiklerinde, hemşirelik, toplumun yararına olan çalışmalar, doğal yollarla iyileşme gibi alanlarda oldukça fayda sağlayabilecek işler yapabilirler.

Ay Başak Burcunda

Özetlemek gerekirse, doğdukları anda Ay Başak burcunda konumlanan kişiler, doğuştan analitik düşünen, pratik, düzeni ve rutin yaşamı seven ve başkalarına hizmet ederek onlara yararlı olmaktan mutluluk duyan insanlardır. Analiz edebilme ve problem çözebilme yetenekleri insanlara hizmet etme arzusu ile birleştiğinde, topluma oldukça yararlı işler yapabilirler. Bu kişiler duygusal tatmini en çok diğer insanlara yardım ettiklerinde ve onların hayatlarına fayda sağladıklarında hissederler. Kendi mutlulukları için, zihin ve beden arasında bir denge bulmaları, ne zaman zihinlerinde bir şeyle meşgul olup ne zaman sadece dinlenmeleri gerektiğini bilmelilerdir. Zihin ve beden arasındaki dengeyi bulduklarında ve insanlar için faydalı olduklarında huzurlu ve sağlıklı bir yaşam süreceklerdir.