İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ay Burcu Yengeç

Ay Burcumuz; içgüdüsel veya duygusal enerjilerimiz, olaylara verdiğimiz doğuştan gelen tepkilerimiz ve kendimizi rahat veya güvende hissetmek için en çok ihtiyaç duyduğumuz şeyler hakkında bilgiler verir.

Doğdukları anda Ay gökyüzünde Yengeç burcunda konumlanan kişilerin Ay burcu Yengeçtir.

Yengeç burcunun yönetici gezegeni Ay’dır, yani Ay Yengeç burcundayken kendi burcunda konumlanmıştır. Bu yerleşimde Ay, sembolize ettiği tüm özellikleri (empati, duygular, sezgiler ve içgüdüler) çok rahat sergiler. Doğdukları anda Ay Yengeç burcunda konumlanan kişiler diğer insanları beslemeye, desteklemeye ve korumaya doğuştan gelen bir ihtiyaç duyarlar.

Yengeç burcu su grubundandır, bu sebeple hayatın duygusal, psikolojik ve ruhsal boyutlarıyla ilgilidir. Bu yerleşime sahip kişilerin başkalarına karşı empatileri güçlüdür ve başkalarının neye ihtiyacı olduğunu hissetme konusunda sezgisel bir yetenekleri vardır. Yengeç aynı zamanda kardinal, yani harekete geçen, bir şeyleri başlatan burçlardandır. Bu kişiler, başkalarının iyiliği söz konusu olduğunda kendilerini harekete geçmeye sevk edecek bir sorumluluk duygusu taşırlar.

Gel-gitler

Nasıl ki Ay’ın gel-gitleri var ise ve sürekli farklı evrelere girip değişiyorsa, bu yerleşime sahip kişilerin de duyguları ve anlık hisleri sürekli bir değişim halindedir. Gün içerisinde çok mutluyken ansızın kendilerini modu düşmüş bir şekilde bulabilirler. Ayrıca Ay’ın evreleri bu kişiler üzerinde diğer burçlara nazaran çok daha fazla etkiye sahiptir. Nasıl ki kadınların ruh halleri Ay döngülerinden etkileniyorsa, Ay burcu Yengeç olan kadınlarda bu etki çok daha fazladır. Duygularına ve sürekli değişen ruh hallerine göre hareket ederler.

Ay burcu Yengeç olanlar ayrıca çevrelerinden aşırı derecede etkilenirler ve bir ortama girdiklerinde, ortamın enerjisini anında okuyabilirler. Çevrelerinin enerjisinden çok fazla etkilenebildikleri için hassas kişiler olduklarını unutmamalı ve kendilerini ruhsal olarak koruma altına almalılardır. Aksi takdirde, farkında olmadan kendilerini hayatta başka insanların etkisi altında kalmış ve savrulmuş bir halde bulabilirler. Duygusal dengeyi koruyabilmeleri için, kendilerine ait olan hislerle diğer insanların hisleri arasındaki farkı anlamaları gerekir. Hangi hislerin gerçekten kendilerine ait olduğu ve hangi hislerin başkalarının hisleri olduğu arasındaki ayrımı yapmayı öğrendikleri vakit güçlü sezgilerinin ve iç güdülerinin kendi yararlarına olduğunu farkedeceklerdir.

Bu özellik duygusal yönden besleme ve destekleme söz konusu olduğunda onların işine yarayabilir çünkü diğer insanların ne zaman neye ihtiyaç duyduklarını psişik bir güçle hisseder ve bu desteği onlara sağlarlar. Başkalarına duygusal destek vermeye ara verip, “Benim neye ihtiyacım var?” diye arada bir kendilerine sormaları onların iyiliğine olacaktır. Gelişmiş ruhsal yeteneklerini koruyabilmeleri için arada kendilerine zaman ayırıp topraklanmaları, enerjisel ve ruhsal dengeyi bulmaları gerekir. Meditasyon, yoga, doğada yalnız vakit geçirmek veya deniz kenarına gidip suyun sesini dinlemek dengede kalmalarına yardımcı olacaktır.

Ev ve Ailenin Önemi

Ay anneyi sembolize ettiği için, Ay burcu Yengeç olanların anneleriyle olan ilişkileri bu kişilerin duygusal kimliğini, iç dünyalarını oldukça fazla etkiler. Anneleriyle aralarında çok güçlü, hatta neredeyse simbiyotik bir bağ vardır. Aile söz konusu olduğunda oldukça geleneksel bir görüşe sahip olabilirler. Ailelerinin yanlarında olduğunu hissetmeye fazlasıyla ihtiyaç duyarlar, aynı şekilde kendileri de ailelerinin iyiliği için kendilerini sorumlu hissederler. Onlar için ailelerine ve evlerine olan derin bağları ve buradan aldıkları duygusal destek oldukça önemlidir. Aile ve evlerine olan bağın güçlü ve sağlıklı kalması ruh sağlıklarına da iyi gelecektir. Aidiyet duygusu, kurdukları duygusal bağları güçlü tutmaktan öte gelir.

Doğdukları ailenin yanı sıra kendi ailelerini kurmaya da oldukça hevesli olabilirler. Onlar, yaşamlarında ilgilenmeleri gereken biri olduğunda kendilerini iyi hissederler. Başkalarının bakımını üstlenme sorumluluğunu almak onların içgüdüsel arzularından biridir. Özellikle Ay’ı Yengeç burcunda olan kadınlar anaç özellikleri daha fazla gösterecektir. İhtiyacı olanın bakımını üstlenmek onların doğuştan gelen yeteneklerinden biridir. Bazen bu bakım isteği aşırıya kaçıp, aile bireyleri için boğucu olabilir. Aile bireylerinin hayatlarını kendi istedikleri şekilde yaşamalarına izin vermeyi, onların hayatlarına karışma isteğini törpülemeyi öğrenmeleri gerekebilir. Özetle, sevdiklerine ihtiyaç duydukları desteği verirken ve onları ruhsal olarak beslerken, hem kendi özgürlüklerini hem de onların özgürlüklerini tehlikeye atmamalılar.

Ay burcu Yengeç olan kişilerin evleri de onlar için oldukça önemlidir, ve evlerini dünyadan uzaklaştıkları ve kendilerini güvende hissettikleri kaleleri gibi görürler. Evin enerjisi kendi enerjilerine yansıyacağı için, evleri olabildiğince sakin ve dingin olmalıdır. Bu kişiler ev dekorasyona düşkündür ve konforlu ve huzurlu bir ev ortamı oluşturmayı çok iyi becerirler. Misafirperverdirler, sevdiklerini evlerinde ağırlamaktan oldukça keyif duyarlar. Hassas oldukları için kendilerine yabancı olan ortamlarda bulunmayı tercih etmeyebilirler. Adeta bir yengeç gibi, korktukları, kendilerini güvende hissetmedikleri ortamlarda kabuklarına çekilirler. Kendi evlerindeyken daha huzurlu ve güvende hissederler.

Kendi İhtiyaçlarını Anlamak

Ay’ın Yengeç burcundaki konumunun olumsuz yanlarından biri, bu yerleşime sahip kişilerin sıklıkla duygusal olarak muhtaç olan kişileri hayatlarına çekme eğilimidir. Kendilerini sürekli olarak muhtaç kişilere bakan kişi konumunda bulur ve içten içe kendi duygusal ihtiyaçlarının karşılanmadığı gerçeğine içerlenirler. Farkında bile olmadan sürekli hayatlarına duygusal desteğe ihtiyacı olan kişileri çekip sürekli birilerinin duygusal bakımını üstlenirler. Bu da kendilerini bağımlılık boyutunda ilişkiler içerisinde bulmalarına sebep olur. Ay’ı Yengeç burcunda olan kişiler de kendi ihtiyaçlarından ziyade karşı tarafın ihtiyaçlarının daha fazla farkında olduğu için kendilerinden önce karşı taraf için harekete geçerler. “Ebeveyn” rolünü oynadıkları ilişkilerden kaçınmaları önemlidir, ancak bu sayede kendilerine aynı desteği verebilecek ve eşit roller üstlenebilecekleri partnerleri hayatlarına çekebilirler.

Nihayetinde, Ay’ın bu yerleşiminin doğasında var olan duyarlılığı ve sürekli tekrar eden kalıpların bilincinde olmaları gerekir. Kendi duygusal benliklerinin farkında olmaları gerekir. Bunu da ancak kendi ruhsal sınırlarını koruyarak, kendi ihtiyaçlarını da göz ederek ve arada bir enerjilerini nötrleyebilecekleri şekilde yalnız kalarak sağlayabilirler.

Ay Yengeç Burcunda

Özetlemek gerekirse, doğdukları anda Ay Yengeç burcunda konumlanan kişiler, son derece gelişmiş sezgisel ve duygusal yeteneklere sahiplerdir. Başkalarıyla çok güçlü empati kurar; onları ne zaman ve nasıl duygusal olarak beslemek, desteklemek ve korumak gerektiğini çok iyi hisseder ve harekete geçerler. Pek çok koşulda, mevcut olan fırsatı içgüdüsel olarak hisseder, ve başkalarına ihtiyaç duydukları şeyi verecek şekilde harekete geçerler. Kendi ritimlerini, gel-gitlerini, ruhsal ihtiyaçlarını hissederek tam olarak ihtiyaç duydukları destek ve ilgiyi kendilerine de verebilirler. Kendi ihtiyaçlarını ön plana koymayı öğrenmeleri zaman alabilir çünkü içgüdüsel olarak, kendilerinden önce sevdiklerinin duygusal ihtiyaçlarını karşılamaya eğilimlilerdir. Ancak bir kez tekrar eden bu döngüyü fark ettiklerinde, artık kendi ihtiyaçlarının da en az diğer insanlarınki kadar önemli olduğunu anlayacak ve kendi ruhsal ihtiyaçlarını da karşılayacaklardır.